MF-NSHT020KX-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSHT, 30 VDC, 200 mA, 1 A, 0.1 s
Illustrative purposes only
MF-NSHT020KX-2
Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSHT, 30 VDC, 200 mA, 1 A, 0.1 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.1s
  • Trip Current: 1A
  • Product Range: MF-NSHT
  • Voltage Rating: 30VDC
  • Holding Current: 200mA
  • PPTC Case Style: 1206 (3216 Metric)
  • Current Rating Max: 20A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -40°C