MF-MSMF250/16X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF, 16 VDC, 2.5 A, 5 A, 5 s
Illustrative purposes only
MF-MSMF250/16X-2
Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF, 16 VDC, 2.5 A, 5 A, 5 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Thermistor Mounting:SMD; Product Range:MF-MSMF Series; Holding Current:2.5A; Tripping Current:5A; Voltage Rating:16V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; Auto
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 5s
  • Trip Current: 5A
  • Product Range: MF-MSMF
  • Voltage Rating: 16VDC
  • Holding Current: 2.5A
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: 100A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C