MF-MSMF200/12X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF Series, 12 V, 2 A, 3.5 A, 2 s
Illustrative purposes only
MF-MSMF200/12X-2
Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF Series, 12 V, 2 A, 3.5 A, 2 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 2s
  • Trip Current: 3.5A
  • Product Range: MF-MSMF Series
  • Voltage Rating: 12V
  • Holding Current: 2A
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: 100A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C