MF-MSMF150/16X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF Series, 16 V, 1.5 A, 3 A, 0.5 s
Illustrative purposes only
MF-MSMF150/16X-2
Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF Series, 16 V, 1.5 A, 3 A, 0.5 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.5s
  • Trip Current: 3A
  • Product Range: MF-MSMF Series
  • Voltage Rating: 16V
  • Holding Current: 1.5A
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: 100A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C