MF-MSMF150/12-2 — PTC RESETTABLE FUSE, AEC-Q200, 12V, 1812
Illustrative purposes only
MF-MSMF150/12-2
PTC RESETTABLE FUSE, AEC-Q200, 12V, 1812
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • PPTC Case Style:1812 (4532 Metric); Product Range:MF-MSMF Series; Voltage Rating:12V; Holding Current:1.5A; Trip Current:3A; Time to Trip:0.5s; Current Rating Max:100A 14P6062
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.5s
  • Trip Current: 3A
  • Product Range: MF-MSMF Series
  • Voltage Rating: 12V
  • Holding Current: 1.5A
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: 100A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C