MF-MSMF125-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF, 6 VDC, 1.25 A, 2.5 A, 0.4 s
Illustrative purposes only
MF-MSMF125-2
Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF, 6 VDC, 1.25 A, 2.5 A, 0.4 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Thermistor Mounting:SMD; Product Range:MF-MSMF Series; Holding Current:1.25A; Tripping Current:2.5A; Voltage Rating:6V; Operating Tempera; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Time to Trip: 0.4s
  • Trip Current: 2.5A
  • Product Range: MF-MSMF
  • Voltage Rating: 6VDC
  • Holding Current: 1.25A
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: 100A
  • Thermistor Mounting: SMD
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C