MF-MSMF050/30X-2 — PTC RESETTABLE FUSE, AEC-Q200, 30V, 1812
Illustrative purposes only
MF-MSMF050/30X-2
PTC RESETTABLE FUSE, AEC-Q200, 30V, 1812
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • PPTC Case Style:1812 (4532 Metric); Product Range:MF-MSMF Series; Voltage Rating:30V; Holding Current:500mA; Trip Current:1A; Time to Trip:0.2s; Current Ratin 52AC4890
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.2s
  • Trip Current: 1A
  • Product Range: MF-MSMF Series
  • Voltage Rating: 30V
  • Holding Current: 500mA
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: 40A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C