MF-MSMF020/60-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF, 60 VDC, 200 mA, 400 mA, 0.15 s
Illustrative purposes only
MF-MSMF020/60-2
Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF, 60 VDC, 200 mA, 400 mA, 0.15 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Thermistor Mounting:SMD; Product Range:MF-MSMF Series; Holding Current:200mA; Tripping Current:400mA; Voltage Rating:60V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; Automotive
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.15s
  • Trip Current: 400mA
  • Product Range: MF-MSMF
  • Voltage Rating: 60VDC
  • Holding Current: 200mA
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: 40A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C