MF-MSMF010/60X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF Series, 60 V, 100 mA, 300 mA, 1.5 s
Illustrative purposes only
MF-MSMF010/60X-2
Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSMF Series, 60 V, 100 mA, 300 mA, 1.5 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 1.5s
  • Trip Current: 300mA
  • Product Range: MF-MSMF Series
  • Voltage Rating: 60V
  • Holding Current: 100mA
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: 40A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C