MF-MSHT125KX-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSHT, 9 V, 1.25 A, 6.25 A, 5 s
Illustrative purposes only
MF-MSHT125KX-2
Resettable Fuse, PPTC, 1812 (4532 Metric), MF-MSHT, 9 V, 1.25 A, 6.25 A, 5 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 5s
  • Trip Current: 6.25A
  • Product Range: MF-MSHT
  • Voltage Rating: 9V
  • Holding Current: 1.25A
  • PPTC Case Style: 1812 (4532 Metric)
  • Current Rating Max: 40A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -40°C