MF-LSMF600/12X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 2920 (7451 Metric), MF-LSMF Series, 12 V, 6 A, 12 A, 2 s
Illustrative purposes only
MF-LSMF600/12X-2
Resettable Fuse, PPTC, 2920 (7451 Metric), MF-LSMF Series, 12 V, 6 A, 12 A, 2 s
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 2s
  • Trip Current: 12A
  • Product Range: MF-LSMF Series
  • Voltage Rating: 12V
  • Holding Current: 6A
  • PPTC Case Style: 2920 (7451 Metric)
  • Current Rating Max: 50A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C