MF-LSMF300/24X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 2920 (7351 Metric), MF-LSMF, 24 VDC, 3 A, 5.2 A, 5 s
Illustrative purposes only
MF-LSMF300/24X-2
Resettable Fuse, PPTC, 2920 (7351 Metric), MF-LSMF, 24 VDC, 3 A, 5.2 A, 5 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Thermistor Mounting:SMD; Product Range:MF-LSMF Series; Holding Current:3A; Tripping Current:5.2A; Voltage Rating:24V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C;
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 5s
  • Trip Current: 5.2A
  • Product Range: MF-LSMF
  • Voltage Rating: 24VDC
  • Holding Current: 3A
  • PPTC Case Style: 2920 (7351 Metric)
  • Current Rating Max: 20A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C