MF-LSMF185/33X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 2920 (7351 Metric), MF-LSMF, 33 VDC, 1.85 A, 3.7 A, 2.5 s
Illustrative purposes only
MF-LSMF185/33X-2
Resettable Fuse, PPTC, 2920 (7351 Metric), MF-LSMF, 33 VDC, 1.85 A, 3.7 A, 2.5 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Thermistor Mounting:SMD; Product Range:MF-LSMF Series; Holding Current:1.85A; Tripping Current:3.7A; Voltage Rating:33V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 2.5s
  • Trip Current: 3.7A
  • Product Range: MF-LSMF
  • Voltage Rating: 33VDC
  • Holding Current: 1.85A
  • PPTC Case Style: 2920 (7351 Metric)
  • Current Rating Max: 40A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C