MF-LSMF185/33X-2. — FUSE, RESETTABLE PTC, 33V, 1.85A, 2920
Illustrative purposes only
MF-LSMF185/33X-2.
FUSE, RESETTABLE PTC, 33V, 1.85A, 2920
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Time to Trip: 2.5s
  • Product Range: MF-LSMF Series
  • Voltage Rating: 33VDC
  • Holding Current: 1.85A
  • PPTC Case Style: 2920 (7351 Metric)
  • Tripping Current: 3.7A
  • Current Rating Max: 40A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C