MF-FSML050/8-2 — Resettable Fuse, PPTC, 0603 (1608 Metric), MF-FSML/X, 8 VDC, 500 mA, 1 A, 0.06 s
Illustrative purposes only
MF-FSML050/8-2
Resettable Fuse, PPTC, 0603 (1608 Metric), MF-FSML/X, 8 VDC, 500 mA, 1 A, 0.06 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Thermistor Mounting:SMD; Product Range:MF-FSML/X Series; Holding Current:500mA; Tripping Current:1A; Voltage Rating:8V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.06s
  • Trip Current: 1A
  • Product Range: MF-FSML/X
  • Voltage Rating: 8VDC
  • Holding Current: 500mA
  • PPTC Case Style: 0603 (1608 Metric)
  • Current Rating Max: 50A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C