MF-ASML050/6-2 — Resettable Fuse, PPTC, 0402 (1005 Metric), MF-ASML/X, 6 VDC, 500 mA, 1 A, 0.1 s
Illustrative purposes only
MF-ASML050/6-2
Resettable Fuse, PPTC, 0402 (1005 Metric), MF-ASML/X, 6 VDC, 500 mA, 1 A, 0.1 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • SVHC:No SVHC (15-Jan-2019); MSL:MSL 2A - 4 weeks
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.1s
  • Trip Current: 1A
  • Product Range: MF-ASML/X
  • Voltage Rating: 6VDC
  • Holding Current: 500mA
  • PPTC Case Style: 0402 (1005 Metric)
  • Current Rating Max: 50A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C