MCUMR25V475M4X5 — Electrolytic Capacitor, 4.7 µF, 25 V, ± 20%, Radial Leaded, 1000 hours @ 85°C, Polar
Illustrative purposes only
MCUMR25V475M4X5
Electrolytic Capacitor, 4.7 µF, 25 V, ± 20%, Radial Leaded, 1000 hours @ 85°C, Polar
  • Manufacturer: MULTICOMP PRO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:4.7µF; Voltage Rating:25V; Product Range:MCUMR Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:4mm; Lead Spacing:1.5mm; Height:5mm; Operating Temperature
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 4.7µF
  • Voltage(DC): 25V
  • Lead Spacing: 1.5mm
  • Product Range: MCUMR Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: -
  • Product Diameter: 4mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 85°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C