MCRH50V687M13X32 — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 680UF, 5
Illustrative purposes only
MCRH50V687M13X32
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 680UF, 5
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 680µF
  • Voltage(DC): 50V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: MCRH Series
  • Product Height: 32mm
  • Product Diameter: 13mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C