MCRH50V108M16X26 — Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
MCRH50V108M16X26
Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: MULTICOMP PRO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:1000µF; Voltage Rating:50V; Product Range:MCRH Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:16mm; Lead Spacing:7.5mm; Height:26mm; Operating Temperat
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1000µF
  • Voltage(DC): 50V
  • Lead Spacing: 7.5mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 26mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.08A
  • Product Diameter: 16mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C