MCRH35V478M18X36 — Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 35 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
MCRH35V478M18X36
Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 35 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: MULTICOMP PRO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:4700µF; Voltage Rating:35V; Product Range:MCRH Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:18mm; Lead Spacing:7.5mm; Height:36mm; Operating Temperat
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 4700µF
  • Voltage(DC): 35V
  • Lead Spacing: 7.5mm
  • Product Range: MCRH Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 36mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 1.9A
  • Product Diameter: 18mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C