MCRH10V337M8X11 — Electrolytic Capacitor, 330 µF, 10 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
MCRH10V337M8X11
Electrolytic Capacitor, 330 µF, 10 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: MULTICOMP PRO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:330µF; Voltage Rating:10V; Product Range:MCRH Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:8mm; Lead Spacing:3.5mm; Height:11mm; Operating Temperature
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 330µF
  • Voltage(DC): 10V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 245mA
  • Product Diameter: 8mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C