MCPBSFC-1J223KA45 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PET Stacked, Radial Box - 2 Pin, 0.022 µF, ± 10%, 40 V
Illustrative purposes only
MCPBSFC-1J223KA45
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET Stacked, Radial Box - 2 Pin, 0.022 µF, ± 10%, 40 V
  • Manufacturer: MULTICOMP PRO
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance:22000pF; Voltage Rating:63V; Capacitor Dielectric Type:PET (Polyester); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:MCPBSFC Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminals:Radi
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.022µF
  • Voltage(AC): 40V
  • Voltage(DC): 63V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: MCPBSFC Series
  • Product Width: 7.2mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 6.5mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -55°C