MBRF10H100CT-E3/45 — SCHOTTKY RECTIFIER COMMON CATHODE 10A ITO220AB
Illustrative purposes only
MBRF10H100CT-E3/45
SCHOTTKY RECTIFIER COMMON CATHODE 10A ITO220AB
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: MBRx Series
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: ITO-220AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 850mV
  • Forward Surge Current: 150A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V