MBRF10H100-E3/45 — Schottky Rectifier, 100 V, 10 A, Single, ITO-220AC, 2 Pins, 880 mV
Illustrative purposes only
MBRF10H100-E3/45
Schottky Rectifier, 100 V, 10 A, Single, ITO-220AC, 2 Pins, 880 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:ITO-220AC; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:880mV; Forwa
  • SVHC: Lead (07-Nov-2024)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: MBRF1
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: ITO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 880mV
  • Forward Surge Current: 250A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V