MAL202116152E3 — Electrolytic Capacitor, Miniature, 1500 µF, 25 V, ± 20%, Axial Leaded, 5000 hours @ 85°C, Polar
Illustrative purposes only
MAL202116152E3
Electrolytic Capacitor, Miniature, 1500 µF, 25 V, ± 20%, Axial Leaded, 5000 hours @ 85°C, Polar
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:1500µF; Voltage Rating:25V; Product Range:021 ASM Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Axial Leaded; Diameter:12.5mm; Lead Spacing:-; Height:30mm; Oper
  • ESR: 0.179ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1500µF
  • Voltage(DC): 25V
  • Product Height: -
  • Product Length: 30mm
  • Ripple Current: 950mA
  • Product Diameter: 12.5mm
  • Capacitor Terminals: Axial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 85°C
  • Capacitor Case / Package: Axial Leaded
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C