LP153M016H3P3 — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 15000UF 16V 20%, SNAP-IN
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
LP153M016H3P3
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 15000UF 16V 20%, SNAP-IN
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.046ohm
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 15000µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: LP Series
  • Product Height: 30mm
  • Ripple Current: 3A
  • Product Diameter: 35mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 105°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C