LP152M050A1P3 — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 1500UF,
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
LP152M050A1P3
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 1500UF,
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 1500UF, 50V, 20%, SNAP-IN; Capacitance:1500µF; Voltage(DC):50V; Voltage(AC):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @