LP122M050A1P3 — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 1200UF, 50V, 20%, SNAP-IN
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
LP122M050A1P3
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 1200UF, 50V, 20%, SNAP-IN
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ESR: 0.28ohm
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1200µF
  • Voltage(DC): 50V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: LP Series
  • Product Height: 25mm
  • Ripple Current: 860mA
  • Product Diameter: 22mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 1000 hours @ 105°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C