LNC2G562MSEG — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 5600UF, 400V, 20%, SCREW
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
LNC2G562MSEG
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 5600UF, 400V, 20%, SCREW
  • Manufacturer: NICHICON
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 5600µF
  • Voltage(DC): 400V
  • Lead Spacing: 28.6mm
  • Product Range: NC Series
  • Product Height: 135mm
  • Ripple Current: 20.9A
  • Product Diameter: 63.5mm
  • Capacitor Terminals: Screw
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 500 hours @ 85°C
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C