LGN2H121MELB30 — ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 120UF, 5
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
LGN2H121MELB30
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 120UF, 5
  • Manufacturer: NICHICON
  • Product type: Snap In / Screw Terminal Aluminium Electrolytic Capacitors
  • ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 120UF, 500V, 20%, SNAP-IN; Capacitance:120µF; Voltage Rating:500V; Product Range:GN Series; Lifetime @ Temperature:500 hours @ 105°C; Capacitance
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 120µF
  • Voltage(AC): 0
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 10mm
  • Product Range: 0
  • Qualification: -
  • Product Height: 30mm
  • Ripple Current: 680mA
  • Product Diameter: 30mm
  • Capacitor Terminals: Snap-In
  • Capacitance Tolerance: 20%
  • Lifetime @ Temperature: 500 hours @ 105C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -25°C