LDEEE4100MA0N00 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PEN Stacked, 2824 [7260 Metric], 1 µF, ± 20%, 63 V
Illustrative purposes only
LDEEE4100MA0N00
General Purpose Film Capacitor, Metallized PEN Stacked, 2824 [7260 Metric], 1 µF, ± 20%, 63 V
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance:1µF; Voltage Rating:100V; Capacitor Dielectric Type:PEN (Polyethylene Naphthalate); Capacitance Tolerance:± 20%; Product Range:LDE Series; Capacitor Case Style:2824 [7260 Metric]; Capaci
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 1µF
  • Voltage(AC): 63V
  • Voltage(DC): 100V
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: LDE Series
  • Product Width: 6.1mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 5.4mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Capacitor Case / Package: 2824 [7260 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C