LDEEA2100JA0N00 — General Purpose Film Capacitor, Metallized PEN Stacked, 1206 [3216 Metric], 0.01 µF, ± 5%, 63 V
Illustrative purposes only
LDEEA2100JA0N00
General Purpose Film Capacitor, Metallized PEN Stacked, 1206 [3216 Metric], 0.01 µF, ± 5%, 63 V
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • Capacitance:10000pF; Voltage Rating:100V; Capacitor Dielectric Type:PEN (Polyethylene Naphthalate); Capacitance Tolerance:± 5%; Product Range:LDE Series; Capacitor Case Style:1206 [3216
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.01µF
  • Voltage(AC): 63V
  • Voltage(DC): 100V
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: LDE Series
  • Product Width: 1.7mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 1.1mm
  • Product Length: 3.3mm
  • Dielectric Type: Metallized PEN Stacked
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Capacitor Mounting: Surface Mount
  • Capacitor Terminals: SMD
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: 1206 [3216 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C