LCM600Q-T — AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), Medical, 1 Outputs, 600 W, 24 VDC, 27 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
LCM600Q-T
AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), Medical, 1 Outputs, 600 W, 24 VDC, 27 A
  • Manufacturer: ARTESYN / ADVANCED ENERGY
  • Product type: AC / DC Enclosed Power Supplies
  • No. of Outputs:1Outputs; Output Power Max:600W; Output Voltage - Output 1:24V; Output Current - Output 1:27A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Voltage - Ou
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Product Range: LCM600 Series
  • No. of Outputs: 1Outputs
  • Output Power Max: 600W
  • Current, Output 4: -
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 85V
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 27A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 24VDC