LCC250-12U-4P — AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), Medical, 1 Outputs, 250 W, 12 VDC, 20.8 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
LCC250-12U-4P
AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), Medical, 1 Outputs, 250 W, 12 VDC, 20.8 A
  • Manufacturer: ARTESYN / ADVANCED ENERGY
  • Product type: AC / DC Enclosed Power Supplies
  • No. of Outputs:1Outputs; Output Power Max:250W; Output Voltage - Output 1:12V; Output Current - Output 1:20.8A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output V
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Product Range: LCC250 Series
  • No. of Outputs: 1Outputs
  • Output Power Max: 250W
  • Current, Output 4: -
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 20.8A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC