LCC1200-28U-9P — AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), ITE, 1 Outputs, 1.2 kW, 28 VDC, 42.9 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
LCC1200-28U-9P
AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), ITE, 1 Outputs, 1.2 kW, 28 VDC, 42.9 A
  • Manufacturer: ARTESYN / ADVANCED ENERGY
  • Product type: AC / DC Enclosed Power Supplies
  • SVHC: To Be Advised
  • Product Range: LCC1200 Series
  • No. of Outputs: 1Outputs
  • Output Power Max: 1.2kW
  • Current, Output 4: -
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 42.9A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 28VDC