L1210R3R3MDWIT — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 1.04 A, Shielded, 1.8 A, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
Illustrative purposes only
L1210R3R3MDWIT
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 1.04 A, Shielded, 1.8 A, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):1.04A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.8A; Product Range:L-DWI Series; Power Inductor Case:1210 [3225 Metric]; DC Re
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: L-DWI Series
  • Product Width: 2.5mm
  • Product Height: 2.5mm
  • Product Length: 3.2mm
  • DC Resistance Max: 0.095ohm
  • RMS Current (Irms): 1.04A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 1210 [3225 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 1.8A