L1210R330KDWIT — Power Inductor (SMD), 33 µH, 570 mA, Shielded, 500 mA, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
Illustrative purposes only
L1210R330KDWIT
Power Inductor (SMD), 33 µH, 570 mA, Shielded, 500 mA, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:33µH; RMS Current (Irms):570mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):500mA; Product Range:L-DWI Series; Power Inductor Case:1210 [3225 Metric]; DC Res
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: L-DWI Series
  • Product Width: 2.5mm
  • Product Height: 2.5mm
  • Product Length: 3.2mm
  • DC Resistance Max: 0.41ohm
  • RMS Current (Irms): 570mA
  • Power Inductor Case: 1210 [3225 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 1210 [3225 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 500mA