L1210R220KDWIT — Power Inductor (SMD), 22 µH, 780 mA, Shielded, 620 mA, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
Illustrative purposes only
L1210R220KDWIT
Power Inductor (SMD), 22 µH, 780 mA, Shielded, 620 mA, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: L-DWI Series
  • Product Width: 2.5mm
  • Product Height: 2.5mm
  • Product Length: 3.2mm
  • DC Resistance Max: 0.27ohm
  • RMS Current (Irms): 780mA
  • Power Inductor Case: 1210 [3225 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 1210 [3225 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 620mA