L1210R1R5MDWIT — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 1.31 A, Shielded, 2 A, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
Illustrative purposes only
L1210R1R5MDWIT
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 1.31 A, Shielded, 2 A, L-DWI Series, 1210 [3225 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):1.31A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2A; Product Range:L-DWI Series; Power Ind; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: L-DWI Series
  • Product Width: 2.5mm
  • Product Height: 2.5mm
  • Product Length: 3.2mm
  • DC Resistance Max: 0.06ohm
  • RMS Current (Irms): 1.31A
  • Power Inductor Case: 1210 [3225 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 1210 [3225 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 2A