L0805C4R7MDWIT — Wirewound Inductor, 4.7 µH, 0.5 ohm, 45 MHz, 520 mA, 0805 [2012 Metric], L-DWI Series
Illustrative purposes only
L0805C4R7MDWIT
Wirewound Inductor, 4.7 µH, 0.5 ohm, 45 MHz, 520 mA, 0805 [2012 Metric], L-DWI Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:4.7µH; Product Range:L-DWI Series; DC Current Rating:520mA; High Frequency Inductor Case:0805 [2012 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:0.5ohm; Ind
  • Inductance: 4.7µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: L-DWI Series
  • Product Width: 1.25mm
  • Product Height: 1.25mm
  • Product Length: 2mm
  • DC Current Rating: 520mA
  • DC Resistance Max: 0.5ohm
  • Inductor Case Style: 0805 [2012 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: -
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 45MHz