L0805C2R2MDWIT — Wirewound Inductor, 2.2 µH, 0.33 ohm, 70 MHz, 640 mA, 0805 [2012 Metric], L-DWI Series
Illustrative purposes only
L0805C2R2MDWIT
Wirewound Inductor, 2.2 µH, 0.33 ohm, 70 MHz, 640 mA, 0805 [2012 Metric], L-DWI Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:2.2µH; Product Range:L-DWI Series; DC Current Rating:640mA; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:0.33ohm; Inductance Tolerance:± 20%; Self Resonant Frequency
  • Inductance: 2.2µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: L-DWI Series
  • Product Width: 1.25mm
  • Product Height: 1.25mm
  • Product Length: 2mm
  • DC Current Rating: 640mA
  • DC Resistance Max: 0.33ohm
  • Inductor Case Style: 0805 [2012 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: -
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 70MHz