L0805C220MDWIT — Wirewound Inductor, 22 µH, 3.7 ohm, 16 MHz, 190 mA, 0805 [2012 Metric], L-DWI Series
Illustrative purposes only
L0805C220MDWIT
Wirewound Inductor, 22 µH, 3.7 ohm, 16 MHz, 190 mA, 0805 [2012 Metric], L-DWI Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type:
  • Inductance:22µH; Product Range:L-DWI Series; DC Current Rating:190mA; High Frequency Inductor Case:0805 [2012 Metric]; Indu; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Inductance: 22µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: L-DWI Series
  • Product Width: 1.25mm
  • Product Height: 1.25mm
  • Product Length: 2mm
  • DC Current Rating: 190mA
  • DC Resistance Max: 3.7ohm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: -
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 16MHz