L0603B470KDWFT — Wirewound Inductor, 47 µH, 2.5 ohm, 11 MHz, 140 mA, 0603 [1608 Metric], L-DWF Series
Illustrative purposes only
L0603B470KDWFT
Wirewound Inductor, 47 µH, 2.5 ohm, 11 MHz, 140 mA, 0603 [1608 Metric], L-DWF Series
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 47µH
  • Core Material: -
  • Product Range: L-DWF Series
  • Product Width: 0.8mm
  • Product Height: 0.8mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 140mA
  • DC Resistance Max: 2.5ohm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 11MHz