KSY107M063S1G5H1CK — Electrolytic Capacitor, 100 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KSY107M063S1G5H1CK
Electrolytic Capacitor, 100 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: TEAPO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:100µF; Voltage Rating:63V; Product Range:SY Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:10mm; Lead Spacing:5mm; Height:12.5mm; Operating Temperature
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 100µF
  • Voltage(DC): 63V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Product Range: SY Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 12mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: -
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C