KSY106M063S1A5E11K — Electrolytic Capacitor, 10 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KSY106M063S1A5E11K
Electrolytic Capacitor, 10 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: TEAPO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:10µF; Voltage Rating:63V; Product Range:SY Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:6.3mm; Lead Spacing:2.5mm; Height:11mm; Operating Temperature M
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 63V
  • Lead Spacing: 2mm
  • Product Range: SY Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: -
  • Product Diameter: 5mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C