KSS106M016S1A5B07K — Electrolytic Capacitor, 10 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 85°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KSS106M016S1A5B07K
Electrolytic Capacitor, 10 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 85°C, Polar
  • Manufacturer: TEAPO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:10µF; Voltage Rating:16V; Product Range:SS Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:4mm; Lead Spacing:1.5mm; Height:7mm; Operating Temperature Min:
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 2mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 29mA
  • Product Diameter: 5mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 85°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C