KSS105M063S1A5B07K — Electrolytic Capacitor, 1 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 85°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KSS105M063S1A5B07K
Electrolytic Capacitor, 1 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 85°C, Polar
  • Manufacturer: TEAPO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:1µF; Voltage Rating:63V; Product Range:SS Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:4mm; Lead Spacing:1.5mm; Height:7mm; Operating Temperature Min:-4
  • ESR: -
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1µF
  • Voltage(DC): 63V
  • Lead Spacing: 2mm
  • Product Range: SS Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 13mA
  • Product Diameter: 5mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 85°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C