KSH477M035S1A5L20K — Electrolytic Capacitor, 470 µF, 35 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KSH477M035S1A5L20K
Electrolytic Capacitor, 470 µF, 35 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: TEAPO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:470µF; Voltage Rating:35V; Product Range:SH Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:13mm; Lead Spacing:5mm; Height:20mm; Operating Temperature Mi
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 470µF
  • Voltage(DC): 35V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 20mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: -
  • Product Diameter: 13mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C