KSH108M035S1G5L25K — Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 35 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KSH108M035S1G5L25K
Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 35 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: TEAPO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:1000µF; Voltage Rating:35V; Product Range:SH Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:13mm; Lead Spacing:5mm; Height:25mm; Operating Temperature
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 1000µF
  • Voltage(DC): 35V
  • Lead Spacing: 5mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 25mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: -
  • Product Diameter: 13mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C