KSH107M016S1A5E11K — Electrolytic Capacitor, 100 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
KSH107M016S1A5E11K
Electrolytic Capacitor, 100 µF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
  • Manufacturer: TEAPO
  • Product type: Leaded Aluminium Electrolytic Capacitors
  • Capacitance:100µF; Voltage Rating:16V; Product Range:SH Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:6.3mm; Lead Spacing:2.5mm; Height:11mm; Operating Temperature
  • Polarity: Polar
  • Capacitance: 100µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Lead Spacing: 2.5mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 11mm
  • Product Length: -
  • Ripple Current: 130mA
  • Product Diameter: 6.3mm
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
  • Capacitor Case / Package: -
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C